Bu Blogda Ara

2 Nisan 2010 Cuma

C/C++ uygulamalarında Assembly komutları

Herkese merhaba,

C/C++ uygulamaları, genellikle hız ve performans gerektiren uygulamaların geliştirilmesinde kullanılan temel dillerdir. Donanıma yakın olmak isteyen bir programcı ya makine diline en yakın olan assembly ile günlerini harcayarak en hızlı ama güvenilir olmayan uygulamalar ortaya koyacaktır ya da C/C++ gibi bir programlama diliyle assembly diline yakın bir performansı daha hızlı ve bir nebze olsun daha güvenli uygulamalar geliştirecektir.

Bu yazımda sizlere Visual Studio geliştirme ortamında C/C++ uygulamaları içerinde Assembly komutlaranı nasıl kullanacağımızı göstermeye çalışacağım. Amacım Assembly dilini anlatmak değildir. Yalnızca bu komutları C/C++ uygulamalarında kullanmayı göstermektir.

Peki bir programcı buna neden gerek duyar? Hızdan ve performanstan bahsettik. Eğer çok fazla işlemi çok kısa bir sürede yapmak istiyorsak, programlarımızdan elimizden geldiğince gereksiz kodları çıkartmamız gerekcektir. Ne kadar gereksiz kodları programımızdan çıkartsakta bazı kodlar bizim isteğimizin dışında programa derleme zamanında yerleşmektedir. Bunlar derleyiciler tarafından optimize edilmiş genel amaçlı komutlardır. Eğer bir sistem ya da grafik programcısı gibi hız gerektiren bir iş yapmak istiyorsanız bu komutlarıda optimize etmelisiniz. Lafı daha fazla dolaştırmadan örneğimize geçelim.

Öncelikle herhangi bir C/C++ projesi oluşturalım. Bu konsol ya da görsel bir proje olabilir. Daha önce bahsettiğim derleyicilerin bizden habersiz programımıza eklediği kodları görmeliyiz. Bunun için Visual Studio geliştirme ortamının Disassembly özelliğini kullanacağız. Bu pencereyi programınızı debug ederken (herhangi bir satıra breakpoint koyarak) ister Alt + 8 tuş kombinasyonları ile ister Debug -> Windows -> Disassembly menüsünden açabilirsiniz. Bu pencere ile yazmış olduğunuz C/C++ uygulamasının kaynak kodlarına karşılık üretilen Assembly kodları görünmektedir.

Not: Bu proje Microsoft Visual Studio 2008 Express Edition ile oluşturulmuştur.
Şimdi kendi assembly komutlarımızı girelim. Bir C/C++ uygulamasında assembly komutları kullanmak için
__asm
{
... komutlar ...
}

şeklinde bir yapı kullanarak derleyiciyi uyarıyoruz.

Şimdi basit bir örneği inceleyelim. 32-bit Integer bir değişkene assembly ile değer atayalım.
MOV komutu ile akümülatöre 7 değerini atadık. Burada akümülatörü EAX ile ifade ederek 32-bit kelime işleyeceğimiz belirttik. Böylelikle 7 değeri 32-bit integer olarak akümülatöre atandı. Daha sonra bu değeri a değişkenine yine MOV komutu ile aktardık. Hepsi bu.

Şimdi biraz daha derine inip bir pointer (işaretçi) kullanarak bu işi nasıl yapacağımıza bakalım.
Bu örnekte akümülatöre b işaretçisinin adresini atadık. Bu atamayı yaparken DWORD PTR anahtar kelimelerini kullandık. Burada DWORD (double word - çift kelime) 32-bit uzunluğunda , PTR ise bir pointer (işaretçi) gösterdiğini belirtiyor. Derleyicimiz b işaretçisinin gösterdiği alana gidiyor ve oradaki 4 byte (32-bit) veri ile işlem yapıyor. Daha sonra bu adresin gösterdiği alana 9 değerini girerek a değişkenini dolaylı olarak değiştirmiş oluyoruz.

Böylelikle bir giriş yapmış olduk. Bir sonraki yazılarda daha derin işlemleri yaparak ışık hızında uygulamaları göstermek istiyorum.

Görüşmek üzere...

Hiç yorum yok: